View Full Version : 1969 429 Mustang
dogdayz
04-14-2025, 11:27 PM
https://i.pinimg.com/736x/ce/3e/75/ce3e7589c711fb25a1ed4044e826d23c.jpg
The Noof
04-15-2025, 01:51 PM
Too cool bro.
Very cool indeed.... <br />
The car comes with 4 gallons of gas,, charged at .. $ 1.33/gallon -- or .08/litre
The Noof
04-15-2025, 03:02 PM
That would be 35 cents per litre bro.133.00 divided by 3.79 litres = 35 cents per litre.
dishuser
04-15-2025, 03:59 PM
so they were ripping buyers off for gas?
in 1979 gas was 90¢/gallon in ontario
mirove
04-15-2025, 04:06 PM
That would be 35 cents per litre bro.133.00 divided by 3.79 litres = 35 cents per litre.
you missed one step ... it's 4 gallons not 1 ... so 4 us gallons is 15.14 litres ... 1.33 divided by 15.14 is 8.7 cents per litre
dishuser
04-15-2025, 04:15 PM
you missed one step ... it's 4 gallons not 1 ... so 4 us gallons is 15.14 litres ... 1.33 divided by 15.14 is 8.7 cents per litre
they said $1.33/gallon
The Noof
04-15-2025, 04:37 PM
you missed one step ... it's 4 gallons not 1 ... so 4 us gallons is 15.14 litres ... 1.33 divided by 15.14 is 8.7 cents per litre
I corrected TLG's post, not Dogdayz
mirove
04-15-2025, 04:50 PM
they said $1.33/gallon
I missed that ... probably because he finished with 8 cents per litre
mirove
04-15-2025, 08:13 PM
just an observation and a bit of a sad commentary on how useless the online calculators are that extrapolate a current value using inflation ...
if you take the given cost of the gas and use one of the online tools that gives you a current value based on inflation you see that the 1.33 in 1969 would have a value of 11.82 in todays dollars that's pretty close and doesn't seem out of the ordinary.
However, if you take the total value of the car 4,083.72 and apply the same formula it suggests that car should have a value of 36,305.42. IMHO it doesn't appear to be even close to reality.
What's any of the newer Shelbys worth, I would imagine they are close to $100,000.
dishuser
04-15-2025, 08:45 PM
what they're worth and what they cost are 2 different things
pugsycan
04-15-2025, 11:23 PM
It is acually $1.33 for 4 gallons of gas so .33 a gallon or .08 a liter
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions Inc. All rights reserved.