Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: merge tvri?

  1. #1
    roflorea Guest

    Default merge tvri?

    nu mai prind tvri pe 97w de la sfarsitul lunii aprilie/2011.a disparut misterios la miez de noapte,fara ploaie fara vant.
    am verificat boxa cu alta boxa,lnb-ul cu altu' identic.prind totul cum era cu exceptia la 12152h20000
    am tras de antena sus-jos,stanga-dreapta in toate pozitiile si nimic. stie cineva ceva?
    am trimis mail la tvri dar nu sufla un cuvant inapoi si mie scarba de asa atitudine.
    va rog, raspundeti daca stiti ceva!

    ps: acum am realizat ca s-ar putea sa nu aveti probleme din cauza ca transponderul e cumva cenzurat afara din canada .stiti pe cineva in state?mi-ar place ca teoria mea sa fie psycho dar totusi cred ca-i ceva ciudat.
    Last edited by roflorea; 07-02-2011 at 10:20 PM.

  2. #2
    lme Guest

    Default

    Simbata dimineata a mers.
    Nu mai stiu de atunci.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Merge si astazi fara probleme...mai mult ca sigur ca ti sa miscat antena...


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  4. #4
    roflorea Guest

    Default

    multumesc mult de tot Henric!!!acum stiu sa mai trag de antena !

  5. #5
    roflorea Guest

    Default nu merge tvri

    Quote Originally Posted by henric View Post
    Merge si astazi fara probleme...mai mult ca sigur ca ti sa miscat antena...
    am incercat din nou.prind toti transponderii posibili de pe 97w dar nu si 12152 h 20000.am impresia ca-i o problema pe coasta de est[stau in baltimore].al e pe acelasi transponder si cu revolutiile astea de la arabi cred ca-i o legatura.am mai citit un post de curand care era identic cu al meu.vad ca-s deja 96 views la postarea mea .cred ca multi au aceeasi problema.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Salut Roflorea,Tocmai am verificat si merge fara probleme....Mai mutl ca sigur ca ai o problema de antena....de aceea ti-am sugerat sa incerci cu TV afara,12.152H-20.000-3/4-QPSK nu e atit de puternic(semnal) ca ceilalti Transp.De fiecare data cind am setat un Dish pt.97W am stat pe 12.152 pt. semnal.Sper sa ai un 39' si nu un 33'.E posibil si cu 33' dar vei avea in todeauna probleme cu semnalul...(pentru acest motiv eu am schimbato 33'to39')LNBF trebuie sa fie 10.750....Daca ar fi o problema de Transp. ar afecta toata lumea....Dane de stire daca ai reusit...


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  7. #7
    roflorea Guest

    Default

    Quote Originally Posted by lme View Post
    Simbata dimineata a mers.
    Nu mai stiu de atunci.
    multumesc Ime pentru atitudine!

  8. #8
    roflorea Guest

    Default

    neaparat,am sa incerc din nou desi la fel am stat pe 12152 fara sa vad vre-o linie de semnal.de 5-6 ani am fost pe tvri fara prea mare transpiratie dar nu si-acum. acum postarea are 168 views dar nu aud nici un aoleu [si asta-i bine].postez inapoi.multumesc!


    fortec39"antenna,nfusion&fortec,monster quad

  9. #9
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by roflorea View Post
    neaparat,am sa incerc din nou desi la fel am stat pe 12152 fara sa vad vre-o linie de semnal.de 5-6 ani am fost pe tvri fara prea mare transpiratie dar nu si-acum. acum postarea are 168 views dar nu aud nici un aoleu [si asta-i bine].postez inapoi.multumesc!


    fortec39"antenna,nfusion&fortec,monster quad
    Salut Roflorea..
    Trebuie sa ai rabdare cu 12152,dar cu 39' nu ar trebui sa ai probleme asa de mari,incearca sa prinzi 12090H-20000,e un transp cu semnal puternic si pe urma te poti intoarce pe 12152 probabil ca va mai trebui sa misti de antena dar incearca foarte incet....
    Dane de stire.....


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  10. #10
    lme Guest

    Default

    De acord cu Henric.
    Poate ar trebui sa schimbi lnb sau/si switch. Controleaza si cablurile.
    39" este suficient pentru 97w. eu l-am prins cu 30", 33" si acum am 36" cu invaqom.

  11. #11
    roflorea Guest

    Default

    acum am realizat ca tu si Henric s-ar putea sa nu aveti probleme din cauza ca transponderul e cumva cenzurat afara din Canada.stiti pe cineva in State?mi-ar place ca teoria mea sa fie psycho dar totusi cred ca-i ceva ciudat.am schimbat si switch-ul cu unul identic 9eudora9 ca si lnb-ul.numai cablurile nu.repet,prind toti transponderii mai putin 12152 pe care-i transmis al jazeera si tvri.
    Last edited by roflorea; 06-29-2011 at 04:55 AM.

  12. #12
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Nu cunosc pe nimeni in State,dar poate alti membrii te pot ajuta cu aceasta problema,oricm nu am auzit in trecut ca un canal free to air sa fie cenzurat...Daca GC ar vrea sa cenzureze ceva ar cenzura postul (canalul) si nu transpondorul...Oricum tinene si pe noi la curent,e ciudat si sint si curios...


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  13. #13
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by roflorea View Post
    acum am realizat ca tu si Henric s-ar putea sa nu aveti probleme din cauza ca transponderul e cumva cenzurat afara din Canada.stiti pe cineva in State?mi-ar place ca teoria mea sa fie psycho dar totusi cred ca-i ceva ciudat.am schimbat si switch-ul cu unul identic 9eudora9 ca si lnb-ul.numai cablurile nu.repet,prind toti transponderii mai putin 12152 pe care-i transmis al jazeera si tvri.
    Prinzi toti tr.pe 97W dar 12152 nu apate in lista de trans.?? Sau ai si 12152 si nu scaneaza Tv.Rom ???
    Daca 12152 nu apare in lista de trans.incearca sa-l editezi manual sau fa un facto.set. si scaneaza din nou,daca apare si nu scaneaza TV.Rom,incearca sa-l scanezi singur (numai 12152)...Tine-ne la curent...


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  14. #14
    lme Guest

    Default

    curioasa situatie. eu sint in windsor 11km de la detroit, deci pot spune ca sint mai mult in michigan decit canada(vazind harta).
    oricum sint de acord cu sfatul lui henric si incearca sa scanezi cu coax direct de la lnbf la box fara switch.

  15. #15
    onesat Guest

    Default

    TVRi a mers si merge tot timpul. Nu e cenzurat. De unde ideile astea? Fortecul... e o "antena" f.proasta, chiar daca e de 36", ei nu fac de 39".... Se poate stramba f. usor. Cu asa ceva m-am jucat la inceputuri si am donat-o dupa ce m-am saturat sa mai pierd vremea. La orice vanticel aveam probleme. E tabla subtire si nici nu cred ca se mai vinde acum. Era alba si scria cu albastru numele... Acum transponderul acesta e cam slab in putere, dar altele romanesti sunt si mai slabe. Parerea mea trebuie ceva de 36" ca sa ai receptie buna. Cred ca si un Winegard 30" ar fi buna de asemenea. Desi e mai mica are o calitate aproape ca una de 36" de calitate bune sau mult mai buna decat una de 36", dar de slaba calitate (subtire). Trebuie sa aiba o grosime mai mare ca sa nu se indoaie si se poate ca si la transport sa se indoaie ( warp). Pune-o pe o suprafata plana si iti dai seama imediat. Geosatul... de 36"/90cm sau de 1.2m sunt de asemenea bune.Toate canalele pe acel transponder se vad fara nici o problema, chiar si cand e revizie tehnica ai mira. Depinde si de lnbul linear pe care il folosesti. Succes.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •