Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: merge tvri?

  1. #16
    roflorea Guest

    Default

    odata ce-mi intra 11836v20000[un transponder puternic] cu semnal bun eram bine si pe tvri[12152h20000].eventual din motor mergeam un step stanga ori dreapta sa imbunatatesc semnalul.acum prind11836 cu semnal bun dar tvri nu-i acolo.cand am pierdut receptia era o noapte fara ploaie,fara vant.de-atunci am schimbat receiver,lnb,switch,fara switch,cablu.nu mi-a ramas decat antena.azi dimineata am coborat[ridicat]antena cu cate un grad si-am mers in stanga[dreapta]in 3 puncte pina la limitele semnalului.din fiecare punct am schimbat pe 12152 si-am mers pana la 3 steps stanga[ dreapta]fara succes.exact,frectie.prind vre-o 290 de posturi[unele se repeta pe 2-4 transponderi] dar nu am receptie pe 12152h20000.
    intamplator am mai gasit un post al cuiva care are aceiasi problema cu a mea din acelasi timp.aici e link la pagina
    http://www.rdi-board.com/showthread.php?p=1033496
    nu pot sa vorbesc cu el fiindca site-ul nu ma lasa sa ma inregistrez.Onesat,te rog spune-mi,stai in canada sau in state?ma uit dupa cineva din state,in interior, care sa-mi confirme ca prinde tvri.e destul pentru transponder sa beam afara din state ca sa nu-l prinzi fara sa cenzurezi canale
    Last edited by roflorea; 07-02-2011 at 10:17 PM.

  2. #17
    roflorea Guest

    Default

    am doua receivere.ambele au 12152h20000 in lista de transponderi.scanarea individuala [pe transponder]fara efect.
    am pus un post pe 'merge tvri?"multumesc!

  3. #18
    onesat Guest

    Default

    TVRi merge foarte bine 12152 20000 H 3/4, SUA sau Canada. Folosesc 1.2 m ca sa am receptie Q 100, dar 36 " merge f bine de asemenea. Si un Q de 30 merge pt. ca e 480i. 11836/20765/V/2/3 e un transponder mai slab. Verifica cu Lyngsatul ca sa ai transponder list up to date. TVRi e free si este destul de bun. Probabil trebuie sa te urci pe acoperis si sa mai orintezi din nou antena. In mod sigur trebuie sa receptionezi in SUA sau Canada. Este o problema de orientare in mod sigur. Foloseste un lnb linear bun. Vezi mai intai daca ai joc in motor, cateodata gearul se strica si apare un joc . Asum ca totul este perfect vertical si motorul si antena este tight, fara joc, dar nu prea tight ca sa strambe tevile care in unele cazuri sunt subtiri. Pune motorul la zero si apasa pe reset cateva secunde sa il resetezi. . Verifica antena sa fie perfect aliniata cu motorul. Acum orienteaza pe un satelit care e puternic si care e cat mai aproape de sud. Cele circulare sunt f. puternice.... Daca folosesti un invacomdual ar fi ideal. te joci putin cu azimutul si elevation pana ai cel ,mai bun semnal ( Quality). Acum folosind USALS orientezi spre 97W si in mod cert trebuie sa ai semnal bun, dar nu cel mai bun. Acum trebuie sa mai te joci iar cu azimutul si elevation pana cand obtii cea mai buna Q. Foloseste transponderul pt. TVRi si in final strange suruburile permanent. Nu uita ca poti sa misti lnb stanga si dreapta pana obtii cea mai buna calitate/ skew. Skew e f. important pt. lnbul linear. Daca totul era plumb atunci te poti juca si lock pe ce sateliti vrei., cu probabilitatea ca la extremitati nu o sa ai optimal reception dar o sa fie acceptabila. Acum poti sa ajustezi manual motorul si sa memorezi pozitiile. Multe aparate nu iti citesc adevaratul S si Q asa ca atentie. Succes.

  4. #19
    onesat Guest

    Default

    Ce lnb folosesti si ce aparat pt. calibrare? Unele nici nu prea merg cu motor si orienteaza antena gresit, randomly.

  5. #20
    roflorea Guest

    Default

    monster quad invacom.nu folosesc aparate de calibrare.stiu ca-i bine calibrat cand 'citeste' exact satelitii de la 119 pana la 91w.cam intre is satelitii pe care-i 'rasfoiesc'.m-ar ajuta daca
    mi-ai confirma ca stai in state.stiu deja, ca se prinde in canada si la frontiera cu canada fara probleme.
    Last edited by roflorea; 07-04-2011 at 03:37 PM.

  6. #21
    onesat Guest

    Default

    Se prinde in SUA si in Canada asa cum am spus. 119 si 91 sunt circulari cu semnal f. puternic. Tvri e linear cu semnal mai slab si daca nu esti pe arc exact nu il receptionezi. Am vazut receivere pe piata care nu sunt bune de nimic in sensul ca nu iti spun daca esti sau nu locked pe satelit. Numai vezi ca arata Q99 sau 95 in loc de un Q de 30-40 adevarat care e borderline. Deci nu te poti baza pe ele.Trebuie sa poti sa verifici cumva. Incearca un FirstStrike care e acum undeva la 160 parai si o sa stii exact daca esti si unde pe arc. Cateva receivere sunt de asemenea bune ca sa poti verifica S si Q. Iti trebuie un Tv mic si receiverul adus langa antena si cablu de la antena direct la receiver. Joaca-te putin cu antena pana gasesti pozitia. Merge transponderul garantat in ambele tari si pe ambele coaste. Nu uita de skew si incearca alt transponder orizontal nu vertical. Anumite aparate iti spun daca esti pe satelitul 97W. Daca prinzi ceva canale pe 97W inseamna ca esti unde trebuie. Invacom quad e f. bun si stabil pe toti transponderii. E mai greu dar e f. bun. Ce antena folosesti si ce receiver.Succes.

  7. #22
    roflorea Guest

    Default

    nfusion nuvenio si fortec.problema nu e ca nu prind 97w.il prind f.bine.ce nu prind sint canalele de pe 12152h20000 in care nu am semnal orice as face si oricat de fin as ajusta antena sau lnb-ul.in continuare am nevoie de cineva care locuieste in state in interior care sa-mi confirme ca prinde tvri prin antena .
    Last edited by roflorea; 07-05-2011 at 03:19 AM.

  8. #23
    onesat Guest

    Default

    Ai incercat sa scoti modululacela care de mult ori nu merge si iti da erori? Am confirmat ca merge . Acel transponder nu e spot. Prinzi alte canale pe polarizare H?

  9. #24
    onesat Guest

    Default

    Testat din nou si merge. Vezi daca nu e ceva in setari ce nu corespunde si incearca alt transponder H pe acelasi satelit.

  10. #25
    roflorea Guest

    Default

    merg si transponderii orizontali.la 12090h200000 am signal level 80% si signal quality de 58%pe fortec si 68% pe nfusion.cu nici-unu din receivere nu reusesc sa prind o linie de semnal pe 12152h20000.am mai frecat antena din nou da' degeaba.devin deplin convins ca in zona mea,baltimore/coasta de est nu vine semnal de la 12152h20000.
    Last edited by roflorea; 07-05-2011 at 06:36 PM.

  11. #26
    onesat Guest

    Default

    Merge in acea zona pt. ca stiu pe cineva f. aproape. Nu te axa pe semnalul S care il citeste receiverul ci pe Quality. Semnal ai si daca pui antena indreptata spre pamant. Nu prea am cuvinte de lauda pt. nf, dar merge si ala. Poate ca e un software glitch. E putin probabil sa fie pe 2 receivere separate, dar fa un default, incarca ce file crezi ca iti folosesc si reload a new transponder list. Pe urma pune verifica setarile pe care le ai ca sa iti intre semnal. Incearca diferite file, mai vechi care mergeau. Nu stiu la ce altceva sa te uiti. Sunt switches care au intrari diferite pe H si pe V, dar ai spus ca ai programe pe H. Ceva nu inteleg. De ce ai duplicari si transponderul V care l-ai dat in exemplu eu il am set la 20765, nu 20000 ... Ceva e in soft. Ai incercat si alt lnb am inteles. E frustrant. Ai incercat linie directa de la lnb la receiver? Bypass motorul si switchul odata ce esti locked pe satelit. Un receiver bun cu care poti sa verifici S si Q destul de bine este SW8000hd si este singurul pe care il recomand alaturi de openboxs9... pe locul doi pentru adevaratul fta si nu o sa iti para rau, celelalte mai noi sunt niste glumite. Folosesti ceva amplificator de semnal sau amplifici cumva semnalul de la switch?

  12. #27
    roflorea Guest

    Default

    duplicari din cauza ca transmit acelasi post tv pe mai multi transponderi,in special arabii.nu am nici un amplificator.nu mi-a trebuit niciodata .oare toti transponderii de pe un satelit transmit in acelasi loc[spot] sau transmit independent unul de altul in aproximativ acelasi loc?am impresia ca-i var. a 2-a dar nu sint sigur.daca-r fi adevarata cea de-a 2-a e posibil ca vre-o creanga de printr-un copac sa obstructioneze un anumit transponder.
    e un copacel care creste in fata antenei dar nu mi-am facut probleme de el din cauza ca
    prind satelitul.
    linie directa de la lnb la receiver fara efect.am resetat si fortecu' inainte de asta da' degeaba
    11836v20000 e doar un alt transponder ,probabil adaugat manual 9prinde niste posturi iraniene,daca nu ma-nsel9
    Last edited by roflorea; 07-05-2011 at 07:00 PM.

  13. #28
    onesat Guest

    Default

    Transponderul apare 11836/20765/v/2/3 si sunt 10 canale TV si 14 radio. Nu este un transponder puternic. Curios eu nu am duplicari. 12090/20000/h/3/4 e puternic. Acum tvri e in revizie tehnica si se vede mira.

  14. #29
    roflorea Guest

    Default

    am gasit un articol pe wiki.transponderii sint doar niste statii de receptie-emisie de la pamant spre pamint via satelit.
    semnalul este transmis de la toti transponderii prin satelit in acelasi spot.asta inseamna ca antena ori primeste toti transponderii ori nu prinde nici-unul.asa ca copacelul poate sa stea si eu sa mai invart antena
    nu-ti bate capu' de duplicari.e doar din cauza ca am simultan semnal bun de la mai multi transponderi care transmit acelasi post tv
    Last edited by roflorea; 07-06-2011 at 01:29 AM.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •