Results 1 to 11 of 11

Thread: Ajutor!

  1. #1
    pocok Guest

    Red face Ajutor!

    Salutari,
    Sint nou pe site si in testing. As vrea sa cumpar un receiver ( HD se poate) si nu stiu care are un suport relativ stabil?
    Openbox a fost recomendat de un prieten,dar nici el nu este un expert.
    Multumesc,

  2. #2
    nutzu Guest

    Default

    Eu am cumparat un limesat hd max e cam scump dar se merita l-am primit cu o subcriptie pe 2 ani pe limesat japan plus 8pks board,e ușor de instalat plus calitatea de hd e buna nu am avut alte hd boxes dar mulți spun ca e foarte bun,īncă ceva dacă e sa-ți iei una treb neaparat sa-ți cumperi si un laptop fan ca devine HOT după o oară doua.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Salut pocok si bine ai venit pe Satfix...

    - Eu as lua in considerare si SV-8000,inca mai sint pe piata si noi si de ocazie.
    O cutie foarte buna si o calitate de imagine deosebita,cu suport pe public si $.
    - Poate I-link 9500 nu e rau pentru pret,cu suport pe public si $. Are mici probleme dar in general e OK...
    - Binenteles NF Nuvenio-suport numai pe $ dar dupa parerea mea cutia HD cea mai fiabila si o calitate de imagine deosebita.(suport pe $ prin NOI-program.Un mare dezavantaj)..
    Poate mai sint si alte marci(Ex.Nutzu-limesat HD)....
    Suces in decizia ta...si daca mai ai intrebari nu ezita.
    O zi placuta...


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  4. #4
    nutzu Guest

    Default

    Limesat HD e bun si pt privat are opțiune sa pui 10 servere,mă batea gindu sa iau si eu un SV dar are citeva dezavantaje,nu vine cu 8kps board cind īl cumperi iar dacă ai server privat nu se schimba singure trebuie sa īl schimbat manual dacă doresti sa vezi alt satelit,nu știu calitatea la imigine,i-link hd la fel placa 8kps treb sa o cumperi separat si la fel treb sa schimbi manual serveru pt a viziona alt satelit.

  5. #5
    lme Guest

    Default

    Bun venit ! Citeve observatii proprii:
    Folosesc un openbox S9, care este forte bun pentru FTA(free to air=sateliti cu canale neencriptionate)), dar are dezavantaj pe private server ca nu are epg(programing), iar pentru al conecta la server trebuie sa "scrii" un cammd, ceea ce nu este prea greu. Calitatea imagini este buna, dar nu cea mai perfecta
    Conectie directa la internet, Scanarea este rapida si in detaliu.
    Am avut un Sonicview 8000(sv8k) de care m-am descotorosit repede dupa ce am avut numai probleme. Are imagine de calitate cea mai buna insa dezavantajele sint mai numeroase: 8psk board necesar pentru a receptiona HD este in 2 variante: verde si rosu. Le-am incercat pe amindoua fara succes. Se incalzeste repede si trebuie inlocuiti niste (~4) condensatori in power supply board, precum si ventilatorul original cu unul mai puternic sau mai multe..
    Este o cutie de conceptie veche cu un dongle atasat pentru conectia la internet, dongle care a fost schimbat pina acum de 3 ori si probabil ca va mai necesita
    acest proces care costa de fiecare data ~$50. Trebuie mentionat ca este nevoie de 2 file: una ptr. cutie si alta pentru dongle.
    Folosesc acum printre altele, un nfusion HD, mult mai modern si mai stabil. Se poate folosi numai pe private server si prin computer (programul N.O.I.) ceea ce pentru multi este cam complicat, dar imaginea si meniul sint superbe. Nu am avut nici o problema de incalzire. L-am cumparat used cu modulul 8psk instalat.
    Conectie directa la internet, output in toate categoriile. Scaneaza mai bine decit sv8k, dar nu atit de precis ca S9.

  6. #6
    pocok Guest

    Default

    Multumesc pentru ajutor, asa am macar o idee cam ce se foloseste pentru testari.
    O intrebare: se pot vedea si programele Romanesti codate nag3?

  7. #7
    nutzu Guest

    Default

    nope nu poti vedea programele rominesti,eu am Ntouch tv platesc anual si am cam 25 de programe,numai exista free decind a iesit nagra 3.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Canada
    Posts
    10,101
    Satfix Buxs
    529,766
    Thanks
    13,287
    Thanked 14,872x in 4,498 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pocok View Post
    Multumesc pentru ajutor, asa am macar o idee cam ce se foloseste pentru testari.
    O intrebare: se pot vedea si programele Romanesti codate nag3?
    Poate in viitor pe praivat,deocamdata nu am auzit nimic,nu cred ca cererea e atit de mare.......O zi placuta.


    "My sunshine doesn't come from the skies,
    It comes from the love in my dog's eyes."

  9. #9
    nutzu Guest

    Default

    Nu prea Cred ca o sa fie pe private toti acum sint după d!sh si b3v hd,sa dus cu free-ul acum treb sa investesti ceva mai mult ca īnainte

  10. #10
    lme Guest

    Default

    Quote Originally Posted by pocok View Post
    Multumesc pentru ajutor, asa am macar o idee cam ce se foloseste pentru testari.
    O intrebare: se pot vedea si programele Romanesti codate nag3?
    TVRi este free pe sat 97w, dar in ku band. poti atasa un lnbf de ku band la un dish eliptic (model *choice sau dish 1000) deoarece distanta intre sateliti trebuie sa fie max. 9 grade pe cer pentru un dish rotund sau oval. Eliptica are mai multa deschidere.

  11. #11
    onesat Guest

    Default

    Am vorbit cu mai multa lume si probabil cel mai bun ar fi sonicullHD. Calitatea e f. buna la receptie, in plus tunerul este f. sensibil si arata f. bine Q si S. Asa ca poti sa orientezi o antena fara sa cumperi signal finder. Orice alt receiver testat e o glumita, S si Q sunt doar de decor fara absolut nici o valoare reala. Am inteles ca si openboxul 9S ar fi f. bun la scanare. Nfusionull e o durere ca sa il setezi pentru free fta plus am inteles ca unii au avut mari probleme cu modulul si daca ala se duce nu mai vezi nimic pe 97W inclusiv ( TVRi). In plus daca vrei poti sa adaugi 1-2 fans in sonicullHD ca e mai mare si ai loc suficient. Chestia cu acei condensatori e relativa. Eu am prieteni care nu au avut niciodata o problema. Acum sunt unii care il lasa sa mearga luni si ani sau daca ai fluctuatii mari de curent pe retea se duc. In plus gasesti pt. 44 parai poti schimba tot modulul. Problema e ca nu se mai produc noi si trebuie sa ai grija cine ce vinde. Celelalte sunt iarasi glumite si nu merita banutii munciti din greu. Deci ca si calitate a imaginii, ca si accuratete la orientare cu motor (USALS), ca si precizie in citirea S si Q pt. semnal, ca si utilizare a benzilor c si ku pentru true free fta si ca si viabilitate probabil ca sonicullHD merita, si f. aproape ar fi openboxulS9 si unii sustin ca Azboxull ar fi bun alturi de dreamboxull german, nu chinezesc.. Acum orice receiver abuzat se duce indiferent de marca. Eu utilizez numai true free fta asa ca nu pot spune despre altceva si citeste ce au scris si altii. Spun ca pe C band poti gasi multe canale f. bune free dar trebuie o antena de1.8m sau mai mare. Succes.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •