Lucian Bute, campionul mondial in versiunea IBF a categoriei supermijlocie, a anuntat ca este gata pentru marele meci de la inceputul lunii noiembrie, in care isi va pune in joc centura mondiala in fata jamaicanului Glen Johnson.
"Faptul ca boxez in Quebec este ceva special pentru mine. Am amintiri foarte placute de la victoria mea din 2009, de pe arena Pepsi Coliseum, si ma bucur ca voi boxa din nou acolo, in fata fanilor mei. Ma astept la o atmosfera extraordinara in 5 noiembrie. Sunt in forma buna. Ma astept la un meci dificil cu Johnson, astfel ca trebuie sa fiu bine pregatit. Oamenii vor vedea dupa meciul cu Johnson daca sunt sau nu un boxer de top al categoriei supermijlocii.
Mi-am respectat obligatiile de campion IBF si m-am luptat cu adversari bine cotati. Kessler si Pavlik au refuzat sa boxeze cu mine. Acum ma aflu in fata celei mai mari provocari a carierei mele si vreau sa castig si sa demonstrez ceva. Dupa acest meci, vreau sa ma lupt cu castigatorul Super Six", a spus Bute dupa un antrenament.
Sportivul galatean mai spune ca are ca obiectiv victoria, chiar si la puncte.
"Obiectivul meu este sa castig si sa raman campion mondial. Nu ma bazez pe KO, dar daca se va intampla ar fi un final extraordinar pentru meciul meu", a adaugat el.
Intalnirea dintre Bute si Johnson este programata in data de 5 noiembrie, intreaga gala din orasul canadian Quebec